השכרת פיגומים מחיר

פיגומים הם אמצעי בנייה הכרחיים כמעט בכל פרויקט בנייה ושיפוץ. יחד עם זאת, מודל השימוש המרכזי בהם הוא מודל ההשכרה. רובם המכריע של הקבלנים אינם רוכשים פיגומים בבעלות עצמית ומעדיפים לשכור אותם פר פרויקט. אחרי שאמרנו את זה, במודל השכרת פיגומים מחיר הפיגום יכול להיות משתנה שיכול להשפיע על החלטת הקבלן לגבי סוג הפיגום הנדרש לו ומשך הזמן שיעשה בו שימוש ואפילו התקן שבו עומד הפיגום, אם כי כל קבלן מחויב לאותם כללי בטיחות מינימליים בהם הוא חייב לעמוד בכל מקרה. מדוע קבלנים מעדיפים לשכור פיגומים ומהם המחירים של סוגי הפיגומים השונים? על כך במדריך הבא.

לפני הכל, בואו נעשה סקירה של סוגי הפיגומים השונים ומחירי ההשכרה שלהם. שימו לב שמחירי ההשכרה ניתנים בדרך כלל עבור השכרה יומית או חודשית ושימו לב שאתם לא מתבלבלים ביניהם כאשר אתם משווים בין מספר ספקים. מתחילים…

פיגום חמורי

מחיר פיגום חמורי

פיגום חמורי הוא הפיגום הבסיסי והסטנדרטי ביותר, מתאים לביצוע עבודות בגובה נמוך, ניתן להגבהה עד גובה 2 מטר לכל היותר. הפיגום מבוסס על שתי סמוכות חמור עליהן מונח משטח הדריכה שמשמש כמשטח העבודה. בהזמנת פיגום חמורי יש לוודא כי אתם מזמינים סמוכות בגובה המתאים לכם. בדגמים מסוימים הפיגום כולל אמצעי טיפוס כמו סולם מובנה ובמקרים אחרים תוכלו להשתמש בסולם משלכם לצורך טיפוס על הפיגום. השימוש בפיגום חמורי מותנה בכך שהעבודה מבוצעת על גבי קרקע מיושרת, מהודקת ויציבה.

מחיר להשכרה יומית: בניה בחינם בשטח ללא עלות לרוב לא בשימוש כיום

מחיר להשכרה חודשית: בניה בחינם בשטח ללא עלות לרוב לא בשימוש כיום

פיגום עצמאי

פיגום עצמאי הוא פיגום שכיח ושימושי מאוד שאפשר להתייחס אליו גם כמו אל במת הרמה. המדובר בפיגום שמורכב מבסיס, בדרך כלל על גלגלים, עליו מותקנת רשת של מוטות מתכת ובראשו מותקן משטח הדריכה שעליו עומד הפועל. את הפיגום העצמאי ניתן לבנות בגבהים שונים על פי הצורך ויש להקפיד על כך שאזור העבודה בראש הפיגום הוא אזור מוגן הכולל גם משען יד ומסגרת למניעת נפילה. הפיגום אינו דורש חיבור כלשהו למבנה ולכן הוא בנוי בצורה רחבה בשני ממדיו. פיגום עצמאי חייב להיות מותקן על גבי קרקע מהודקת ויציבה והוא חייב להיות מפולס ומאוזן. כמו כן, יש להקפיד על נעילת גלגלים בזמן העבודה.

מחירון פיגומים להשכרה

מחיר להשכרה יומית: 300-1500 שח תלוי בסוג הפיגום

מחיר להשכרה חודשית: 2000-8000 תלוי בגובה וצורת הפיגום

פיגום זקפים

פיגום זקפים הוא פיגום שימושי מאוד בעבודות על חזית מבנים, ניתן לפרישה על פני היקף של בניינים שלמים ועל כן גם נחשב לפיגום הנפוץ והשכיח ביותר. התצורה המינימלית של פיגום זקפים כוללת ארבעה זקפים המוצמדים בצורה אנכית לקרקע על גבי מדרכים ייעודיים והנחת משטחי דריכה במפלסי גובה שונים על פי הצורך, כך שהמשטחים נשענים למעשה על ארבעת הזקפים מארבעת פינותיהם. את פיגום הזקפים ניתן להמשיך ולמתוח לאורכים משתנים על ידי הוספת זקפים ומשטחים נוספים בצורה טורית.

פיגום הזקפים חייב להיות מקובע למבנה באמצעות רצועות קשירה המעוגנים לברגי ג'מבו המקובעים לקיר המבנה. בהקמת פיגום זקפים יש להקפיד על שורה של כללי בטיחות לרבות המרחק המרבי בין כל זוג זקפים, המרחק המרבי בין נקודות העיגון לקיר המבנה (הן בעיגון אופקי והן בעיגון אנכי), אזני יד ורגל, בכל מפלס גובה, מעטפת רשת למניעת נפילה של חפצים ושבבים ועוד. פיגום זקפים ניתן לשימוש אך ורק על גבי קרקע מהודקת, יציבה ומפולסת. ניתן להתקין את הפיגום גם בקרקע בוצית אך יציבה, באמצעות מדרכים קשיחים המספקים את הבסיס הקשיח לזקפים.

השכרת פיגומים מחיר

מחיר להשכרה יומית: מינימום חודשיים בתקן הישן 120 שח למיטה (כיסוי של 5 מר)

מחיר להשכרה חודשית: מינימום חודשיים בתקן הישן 120 שח למיטה (כיסוי של 5 מר)

פיגום שלוח

פיגום שלוח הוא משטח דריכה הנמתח מתוך המבנה כלפי חוץ, מתאים במיוחד למבנים בהם טרם נבנו הקירות או לעבודה באזורים בעלי מפתח רחב שלרוחבו ניתן להניח את הפיגום השלוח. פיגום שלוח מעוגן לקיר המבנה, לרצפת הקומה בה הוא מותקן או באמצעות משקולות שמספקות כוח נגד למשקל העובדים וחומרי הגלם המונחים עליהם.

מחיר להשכרה יומית: 500 שח

מחיר להשכרה חודשית: 3000 לרוב חברות בניה קונות את הפיגום ולא משכירות

פיגום זיזי

מחיר פיגום זיזי

פיגום זיזי הוא פיגום קבוע המעוגן לקירות המבנה במפלס בודד ונשען על גבי זיזים או זוויות פלדה מאסיביות המסודרות זו לצד זו במרחקים קבועים על מנת לשמש כפלטפורמה שעליה מונח משטח הדריכה. במובנים רבים, מזכיר הפיגום הזיזי מדף המחובר לקיר באמצעות זוויות מתכת. זיזי הפיגום מגיעים בתצורה שמאפשרת עיגון של הזיז אל הקיר מתחת למשטח הדריכה, "עיטוף" של משטח הדריכה כלפי חוץ ולאחר מכן מוט אלכסוני שעולה כלפי מעלה ומשמש לנחת משטחים אנכיים שיחד יוצרים קיר מגן. הפיגום הזיזי מתאים לעבודה לאורך זמן במפלס גובה יחיד ודורש מבנה יציב אליו ניתן לקבע את הפיגום.

מחיר להשכרה יומית: 500 שח

מחיר להשכרה חודשית: 3000 לרוב חברות בניה קונות את הפיגום ולא משכירות

פיגום תלוי

פיגום תלוי הוא פיגום שאינו נסמך על הקרקע אלא תלוי מראש המבנה או מקובע אל קירותיו. הפיגום התלוי מתאים במיוחד לאזורי עבודה בהם האדמה משופעת מאוד, אינה יציבה ומהודקת או באזורים צפופים או אזורים הומי אדם ורכב. הפיגום התלוי מגיע במודל הנייד ובמודל הקבוע. המודל הנייד הוא למעשה פיגום באורך של מספר מטרים אותו מעגנים אל ראש המבנה ומחברים לכננת המאפשרת לנייד את הפיגום לאורך גובה המבנה. המודל הקבוע הוא פיגום שמקובע אל קירות המבנה בכל מפלס גובה נדרש וניתן לפרוש אותו על כל היקף הבניין. את הפיגום הנייד נעדיף בביצוע עבודות שמאופיינות בדינמיקה ובתנועה על פני חזית המבנה (ניקוי חלונות, החלפה, התקנה או תיקון של חיפוי וכן הלאה) ואת הפיגום הקבוע נעדיף בביצוע עבודות ארוכות טווח במפלס גובה ספציפי.

מחיר להשכרה יומית: מינימום השכרה לחודש -כולל אישור בודק מוסמך -10,000 לאחר מכן 6,000 שח לחודש

פיגום ממוכן

פיגום ממוכן הוא פיגום שניתן להגביה ולהנמיך באמצעות מערכת חשמלית או הידראולית. הפיגום יושב למעשה על הקרקע ובדומה לבימת הרמה, מאפשר הגבהה והנמכה של משטח העבודה על פי הצורך. פיגום זה דורש כמובן קרקע יציבה אך לאו דווקא מיושרת, הוא מהיר מאוד לפרישה ומגיע עם כל אמצעי הבטיחות הנדרשים באופן מובנה, מוכן לפעולה.

מחיר להשכרה יומית: בניה ראשונה 20,000 כולל אישור מהנדס בודק והובלה

מחיר להשכרה חודשית: חודש הבא 7000 שח

השכרת פיגומים בתקן אירופאי

השימוש בפיגומים בתקן אירופאי הולך ומתרחב, בעיקר לאור ריבוי תאונות העבודה של נפילה מגובה בשנים האחרונות. התקן האירופאי מגדיר לא רק את הפרמטרים הטכניים שבהם צריך לעמוד הפיגום על מנת ליהנות מהתקן, אלא גם את המבחנים הפרקטיים שאותם חייב כל פיגום לעבור. מבחנים אלה כוללים מבחני יציבות, עמידות לאורך זמן, עמידה בעומסים, עמידה בכוחות אופקיים ופתאומיים וכן הלאה. פיגומים אלה מיוצרים מחומרי גלם עמידים וחזקים כמו אלומיניום ומבטיחים רמה גבוהה מאוד של בטיחות.

ככלל, כל פיגום חייב לעבוד בדיקה יסודית לפני שימוש וחייב לעבור גם תחזוקה שוטפת. יחד עם זאת, מסתבר שאי אפשר לנצח את השיקולים הכלכליים ופיגומים שכבר מזמן היו אמורים לצאת ממחזור השימוש, ממשיכים להיות מוקמים באתרי בנייה ברחבי הארץ. בהתאם לכך, הוחלט כי מדינת ישראל תעבור לתקן האירופאי של פיגומים ובכך תבטיח גם חידוש של מלאי הפיגומים, גם שימוש בפיגומים איכותיים ובטוחים יותר וגם תלות נמוכה יותר בשיקולים כלכליים.

אחרי שאמרנו את זה, פיגומים אלה מוצעים כיום במחירים שונים מאשר פיגומים "רגילים". בחלק מן המקרים התקן האירופאי דווקא מאפשר להוזיל את עלות השכרת הפיגום ובחלק מהמקרים הוא דווקא גורם להתייקרות. ההמלצה היא כמובן לבחור בפיגומים בעלי תקן אירופאי בכל מקרה, גם אם זה אומר שתצטרכו לשלם יותר עבור השכרתו. כפי שאמרנו קודם לכן ונחזור ונאמר גם בהמשך, בנושא של השכרת פיגומים מחיר הוא לחלוטין לא הפרמטר היחיד, וגם לא המרכזי, שעל בסיסו אתם אמורים לקבל החלטה לגבי הפיגום שבו תעשו שימוש. את עלויות הפיגום אתם יכולים לגלם בעלות ללקוח, אבל לפחות תבטיחו את בטיחותם של כל העוסקים במלאכה.

החל מ-50 שח למ"ר ועד 100 שח למר של קיר בהתאם לגובה וקושי ההרכבה ככל שיותר גבוה יקר יותר

שיקולים מקצועיים קודמים למחיר

כעת, משיש לכם את התמונה המלאה כדאי לזכור דבר פשוט, במסגרת השכרת פיגומים מחיר הוא לחלוטין לא הפרמטר שעל פיו אתם יכולים לבחור את סוג הפיגום. סוג הפיגום חייב להיבחר אך ורק על סמך שיקולים מקצועיים ובאישור מהנדס. הפיגום חייב להיבדק לפני הקמתו על ידי בודק מוסמך, הוא חייב להיבנות על ידי מתקין מוסמך והוא חייב לעבור ביקורת צמודה לאורך כל תקופת השימוש בו על ידי מנהל העבודה בסיוע בודק מוסמך. כללים אלה נועדו להבטיח את בטיחות השימוש בפיגום, הן עבור הפועלים העובדים עליו והן עבור העוברים ושבים בסביבתו. על כן, גם אם הייתם מאוד רוצים לשכור פיגום שמחירו הוא זול ביחס לסוגים אחרים, לא תוכלו לעשות זאת אם זהו לא הפיגום שמתאים למשימת הבנייה שלכם.

השכרת פיגומים רק ממתקין פיגומים מוסמך

כמו כן, במסגרת השכרת הפיגום תוכלו לשכור תוספות למיניהן, שחלקן הן מחויבות ומגיעות באופן מובנה עם הפיגום (למשל אזני יד ורגל) וחלקן הן בגדר אפשרות. גם בהיבט זה, אתם רוצים לבחון את התוספות השונות וכל עוד מדובר בתוספות שמגבירות את רמת הבטיחות בשימוש בפיגום, אתם בהחלט רוצים להיעזר בהן גם אם הן מעלות במעט את מחיר ההשכרה. במקרים מסוימים, מוענקות תוספות אלה כשירות על ידי ספקי הפיגומים אך לחלוטין לא מדובר בסטנדרט או בפרקטיקה נפוצה שאתם יכולים לבנות עליה.

יחד עם זאת, במסגרת השכרת פיגומים מחיר הוא בהחלט פרמטר שאתם יכולים להיעזר בו בכדי לבחור את הספק ממנו תשכרו את הפיגום. לאחר שהחלטתם על סוג הפיגום ולאחר שהבנתם מהן התוספות השונות, התקנים השונים והסטנדרטים השונים שבהם אמור הפיגום לעמוד, תוכלו לבצע השוואת מחירים עבור אותו סוג של פיגום בין כמה וכמה ספקים וזאת בכפוף לכך שאתם מוודאים כי אתם משווים תפוחים לתפוחים, קרי שאתם מקבלים הצעות שמבוססות בדיוק על אותם תנאים, אותם תקנים, אותו גודל של פיגום, אותו פרק זמן להשכרה וכן הלאה.

חבילות שירות בהשכרת פיגומים

מעבר לפיגום עצמו, תזדקקו לעוד מספר שירותים על מנת להעמיד את הפיגום על רגליו ולהתחיל להשתמש בו. לעניין זה, אתם תזדקקו לשירותיו של בודק מוסמך ומורשה מטעם המשרד לבטיחות וגהות ולשירותיו של בונה פיגומים מורשה. קבלנים רבים מחזיקים את הפונקציות המקצועיות האלה כחלק ממצבת כוח האדם שלהם, אך מרבית משכירי הפיגומים מציעים גם חבילות שירות הכוללות בודק ומתקין מורשים שילוו את תהליך הקמת הפיגום.

שימו לב שלא תמיד נכון להיעזר בשירותיו של נציגי המשכיר, שכן גם בהיבט זה ייתכן ומעורבים שיקולים כלכליים שונים שלא עובדים לטובתכם. על אף שאנחנו אוהבים את הכל תחת קורת גג אחת, לפעמים דווקא נכון להפריד כוחות בין כמה ספקים שונים. בכל מקרה, תוכלו למצוא את הפונקציות המקצועיות האלה זמינות בשוק ולהקים את הפיגום על פי החוק והתקנות ללא שום בעיה.

More to explorer

עבודות גבס בסלון

  כמעט ולא תמצאו היום בית אחד בישראל שאין בו עבודות גבס, במיוחד עבודות גבס בסלון, שיפוצים באמצעות עבודות גבס הם פתרון

יתרונותיו של הדקטון לקהל הישראלי

מתלבטים לגבי בחירת השיש הביתי שלכם ושמעתם ביקורות נלהבות על שיש דקטון? זה לא במקרה. מדובר במשטח עבודה נקי ומוקפד למראה, שיתאים

בלוג
רונן זקיף

עבודות גבס בסלון

  כמעט ולא תמצאו היום בית אחד בישראל שאין בו עבודות גבס, במיוחד עבודות גבס בסלון, שיפוצים באמצעות עבודות גבס הם פתרון מושלם ואידאלי לאנשים

קרא עוד »

בודק פיגומים מוסמך

האם בדיקה של פיגום חייבת להתבצע על ידי בודק פיגומים מוסמך? איך ניתן לקבל הסמכה של בדוק פיגומים? היכן בחוק מופיעות ההוראות המתייחסות לבדיקת פיגומים

קרא עוד »

פיגום תורן

אחד הפרמטרים החשובים לבטיחות העובדים באתר בניה, ולא פחות מכך גם להצלחת הפרויקט ולביצוע עבודות הבניה בלוחות זמנים קצרים ובסטנדרטים גבוהים, הוא יכולת ההתאמה של

קרא עוד »

פיגום נייד

המונח פיגום נייד משמש להגדרה של מספר סוגי פיגומים שונים, ובכלל זה הפיגום התלוי הנייד, פיגום עצמאי ופיגום ממוכן. בשלושת המקרים הללו, מדובר בפיגום שקל

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
גלילה לראש העמוד