פיגום נייד

המונח פיגום נייד משמש להגדרה של מספר סוגי פיגומים שונים, ובכלל זה הפיגום התלוי הנייד, פיגום עצמאי ופיגום ממוכן. בשלושת המקרים הללו, מדובר בפיגום שקל מאוד להניע על פני השטח או בצורה אנכית לאורך המבנה ועל כן מוגדרים פיגומים אלה כפיגומים ניידים. יחד עם זאת, עבור מרבית אנשי המקצוע בענף הבנייה, פיגום נייד הוא אותו פיגום עצמאי שאותו ניתן לבנות ולהציב בכל אזור בעל קרקע יציבה, כשהפיגום עצמו יושב על פלטפורמת גלגלים שמאפשרת להניע את הפיגום בצורה חופשית ברחבי השטח, אך גם לקבע אותו למקומו בזמן העבודה. מהו הפיגום הנייד? לאילו משימות בנייה הוא משמש? מהם הכללים שיש להקפיד עליהם על מנת למקסם את רמת הבטיחות עבור העובדים? על כך נדבר בשורות הבאות.

מהו פיגום נייד?

כאמור, הביטוי פיגום נייד יכול להתייחס למספר סוגים של פיגומים, ובהם הפיגום התלוי הנייד שמקובע אל ראש המבנה וניתן לנייד אותו בין מפלסי הגובה השונים בצורה ממוכנת, הפיגום הממוכן שדומה במובנים רבים לבמת הרמה או אפילו מלגזה ומאפשר לנוע בשטח בצורה חופשית ולהתרומם למפלסים שונים באמצעות זרוע חשמלית או הידראולית והפיגום העצמאי שמבוסס על קונסטרוקציית מתכת שניתן להרכיב עד לגובה מקסימלי של 6 מטרים ובכושר העמסה מקסימלי של 200 ק"ג.

פיגומים ניידים נראים במובנים רבים, כמו כלובי מתכת מוגבהים שמורכבים ממוטות מתכת הנמתחים לאורכם, לרוחבם ובקווים אלכסוניים על מנת לבנות את הקונסטרוקציה שעל גביה יונח משטח העבודה ובכדי להעניק למבנה כולו את החוזק המבני הנדרש לו לנשיאת המשקלים הכבדים. בתחתית הפיגום יותקנו ארבעה גלגלים המאפשרים להניע את הפיגום בצורה מהירה ונוחה ממקום למקום, כשבחלק מהדגמים קיבוע הפיגום למקומו בזמן העבודה מתבצע באמצעות נעילת הגלגלים ובדגמים אחרים באמצעות זרועות הרמה קטנות המגביהים את הפיגום כך שהגלגלים לא ייגעו בקרקע. בחלקו העליון של הפיגום מותקן משטח הדריכה שמשמש את העובדים לביצוע העבודות בגובה ומסביבו מותקנת קונסטרוקציית מתכת המקיפה אותם מכל עבר ומשמשת אותם כמעין גדר בטיחות בגובה הברך-אגן ובגובה המותניים-חזה. כמו כן, פיגום כזה חייב לכלול בתוכו אמצעי טיפוס, כשבדרך כלל אחת הפאות הצרות של הפיגום בנויה כמו סולם בעל שלבים שעולים מתחתית הפיגום ועד ראשו.

לאילו משימות משמש פיגום נייד?

פיגום נייד משמש למגוון רחב של עבודות בכל גובה עד גובה של 6 מטרים. הוא יכול לשמש לעבודות חיפוי וטפסנות של בתים פרטיים, לעבודות בנייה של פרגולות, סוככים או גג רעפים, עבודות שיפוץ בחלל הפנימי של המבנה, עבודות צבע וטיח, עבודות חשמל וכדומה. זמינותו הגבוהה של הפיגום, היכולת להניע אותו במרחב בקלות רבה מאוד וגודלו הקטן יחסית, הופכים את הפיגום הנייד לפיגום רב שימושי שבו ניתן לעשות שימוש כמעט לכל משימת בנייה עד גובה 6 מטרים. כל זאת כמובן, בתנאי שהפיגום מונח על גבי קרקע יציבה ומהודקת, ללא שיפועים מסוכנים שיגרמו להטיית הפיגום בצורה מסוכנת וללא חשש מטביעה בתוך אדמה בוצנית או למעידה בקרקע מלאה מכשולים, ניתן להשתמש בשרותי השכרת פיגומים במחיר מעולה.

בטיחות בשימוש בפיגומים ניידים

פיגום נייד

אחרי שפירטנו את היתרונות החשובים של הפיגום הנייד ואת האפקטיביות שהוא יודע לספק בשלל עבודות בנייה ושיפוץ, חשוב להתייחס גם לנושא הבטיחות. ככלל, פיגום נייד הוא פיגום שאם הותקן בצורה נכונה, יודע לספק את הפלטפורמה הבטיחותית באופן מובנה בפני עצמו ואינו דורש עיגון לקיר המבנה או לראשו. יחד עם זאת, על מנת שכך אכן יהיה, יש צורך בהקפדה על מספר כללי בטיחות:

בדיקת הפיגום לפני השימוש

לפני שמתקינים פיגום נייד יש לוודא כי הפיגום נבדק על ידי בודק מוסמך ומורשה, על מנת לוודא שאין בו חלקים רופפים, מעוקמים או סדוקים, שהגלגלים חזקים ותקינים וכי כל החלקים עומדים בתקן כנדרש.

התקנת הפיגום על ידי מתקין מורשה

את הפיגום יש לבנות בסיוע מתקין פיגומים מורשה בלבד ולוודא חיזוקים של כל החלקים והתקנה על פי העקרונות ההנדסיים המחייבים.

נעילת גלגלים או רגליות

בפיגום חייב להיות מנגנון לנעילת הגלגלים ו/או רגליות להרמת הפיגום וניתוק הגלגלים מהקרקע. מנגנון הבלימה חייב להיות תקין ויציב במאה אחוז עבור כל אחד מארבעת הגלגלים.

גדר בטיחות מעל משטח העבודה

מעל משטח העבודה חייבת להיות מותקנת גדר בטיחות שהיא בעצם המשך של הפיגום כלפי מעלה מעל משטח העבודה. גדר זו צריכה לכלול לפחות שני מוטות בשני מפלסי גובה באזור הברכיים והאגן ובאזור המותניים והחזה.

בדיקת פלס

לפני כל עלייה לפיגום, יש לבדוק את ההטיה שלו ולא לחרוג מההטיה המאושרת על ידי היצרן. ככלל, הפיגום חייב להיות מיושר פלס ולא ביחס לקרקע. זאת אומרת שאת הפיגום אין להתקין על קרקע משופעת אלא על קרקע ישרה בלבד. במידה ובפיגום ישנן רגליות הרמה, ניתן להיעזר בהן על מנת לפלס את הפיגום לפני עלייה אליו.

אמצעי טיפוס

פיגום נייד חייב לכלול אמצעי לטיפוס לכל אורכו של הפיגום מחלקו התחתון ועד חלקו העליון ביותר. כאמור, מרבית הפיגומים הניידים מגיעים עם סולם מובנה, ואם אין כזה יש להיעזר בסולם ייעודי שאותו ניתן להתקין על הפיגום, ובכל מקרה יש להימנע משימוש בסולם חיצוני שאינו מותאם לפיגום.

בשורות שלעיל עסקנו בדגם השכיח ביותר של פיגום נייד, אך ישנם גם דגמים נוספים ובראשם הפיגום הממוכן. בכל משימה כדאי לבדוק את סוגי הפיגומים הניידים השונים ואת הדגמים השונים שמוצעים בכל סוג, ולהזמין את הפיגום שמספק את המענה הטוב ביותר לתנאי השטח ומאפייני העבודה במקום. כמו כן, מומלץ לעבוד אך ורק עם פיגומים בעלי תקן אירופאי שנחשב לתקן המחמיר ביותר כיום בישראל עבור ענף הפיגומים.

More to explorer

עבודות גבס בסלון

  כמעט ולא תמצאו היום בית אחד בישראל שאין בו עבודות גבס, במיוחד עבודות גבס בסלון, שיפוצים באמצעות עבודות גבס הם פתרון

יתרונותיו של הדקטון לקהל הישראלי

מתלבטים לגבי בחירת השיש הביתי שלכם ושמעתם ביקורות נלהבות על שיש דקטון? זה לא במקרה. מדובר במשטח עבודה נקי ומוקפד למראה, שיתאים

בלוג
רונן זקיף

עבודות גבס בסלון

  כמעט ולא תמצאו היום בית אחד בישראל שאין בו עבודות גבס, במיוחד עבודות גבס בסלון, שיפוצים באמצעות עבודות גבס הם פתרון מושלם ואידאלי לאנשים

קרא עוד »

בודק פיגומים מוסמך

האם בדיקה של פיגום חייבת להתבצע על ידי בודק פיגומים מוסמך? איך ניתן לקבל הסמכה של בדוק פיגומים? היכן בחוק מופיעות ההוראות המתייחסות לבדיקת פיגומים

קרא עוד »

פיגום תורן

אחד הפרמטרים החשובים לבטיחות העובדים באתר בניה, ולא פחות מכך גם להצלחת הפרויקט ולביצוע עבודות הבניה בלוחות זמנים קצרים ובסטנדרטים גבוהים, הוא יכולת ההתאמה של

קרא עוד »

פיגום נייד

המונח פיגום נייד משמש להגדרה של מספר סוגי פיגומים שונים, ובכלל זה הפיגום התלוי הנייד, פיגום עצמאי ופיגום ממוכן. בשלושת המקרים הללו, מדובר בפיגום שקל

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
גלילה לראש העמוד