סוגי פיגומים

המחיר מדהים!השירות לא פחות!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

ישנם כמה סוגי פיגומים, לכל פיגום המטרות הספציפיות שלו, התכונות המיוחדות המאפיינות אותו והיתרונות הבולטים במיוחד. הרכבה והתקנה של פיגומים דורשת מקצוענות, ידע וניסיון רב.

סוגי פיגומים על פי דרישתך

כחברה אמינה ומקצועית המתמחה בביצוע השכרת פיגומים, אנו יודעים להתאים את סוג הפיגום לצרכים שלך באופן המדויק ביותר, כך שישרת את המטרות שלך ובמחיר הוגן ומשתלם. אדם מקצועי מטעם החברה, יכול לתת עצה ולכוון לרכישה או השכרה של הפיגום הנכון והמתאים ביותר לאופי העבודה הספציפית. הצלחה של עבודות חיצוניות על קירות כמו צבע או תיקונים שונים, או כל עבודה אחרת הדורשת התניידות בגובה, היא בין השאר פרמטר של איכות הפיגום והתאמתו המדויקת לעבודה.פיגום חשמלי נייד

פיגומי זקיפים וכללי בטיחות מחמירים

פיגומי זקיפים הם הפופולריים ביותר בעבודה באתרי בנייה. באתרים אלה מתקינים פיגומים המגיעים לגובה רב ולכן כללי הבטיחות בהתקנה ובשימוש בהם מחמירים ביותר. חברה המתקינה ומוכרת פיגומים חייבת להיות בעלת הסמכה מתאימה וניסיון מוכח בשטח. תאונות עבודה מצערות של עובדי פיגומים אשר נפלו מגובה רב, הן מיותרות ולא אמורות לקרות. תאונות מסוג זה הן תוצאה של רשלנות, בין אם של מתקיני הפיגום או בין אם של התנהלות העובד על הפיגום.

חברה היודעת לעבוד

חברה מקצועית להתקנה ומכירה של פיגומים יודעת היטב את כל תקנות הבטיחות המחמירים ופועלת על פיהם. התקן המחמיר ביותר הוא התקן האירופאי וחברה המכבדת את עצמה ואינה מעוניינת בתאונות טרגיות הגוררות תביעות ענק, מאמצת את התקן האירופאי המחמיר, הדורש ממנה השקעה רבה בנושא הבטיחות. חברה כזו מתקינה פיגומים חזקים ועמידים המסוגלים לשאת משקל רב, ללא חשש. ישור השטח עליו מעמידים את הפיגום, הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר לתקינותו הבטיחותית של פיגום זקיפים.

שומרי הסף

הזקיפים הם השומרים בכניסה לארמון או עמודי אבן גדולים הנוצרים מטיפות של מים בתוך מערה. כשמם כן הם, זקופים, איתנים ושומרים על מה שחשוב. כך גם זקיפי הפיגום. שני טורים של זקיפים תומכים במשטחי העבודה עליהם עומדים העובדים. הזקיפים עשויים מפלדה מודולרית ועליהם להיות מספיק חזקים על מנת לשאת משקל של עד 4000 ק"ג. פיגומי הזקיפים הם המורכבים ביותר להקמה ועל פי התקנים המחמירים, פיגום המתנשא לגובה של מעל 50 מטר מחויב בתכנון קפדני לפני ובתהליך ההקמה.

עוד בימי המערות

חוקרי היסטוריה קדומה טוענים כי בסבירות גבוהה האדם הקדמון השתמש בפיגומים על מנת להגיע לגובה בציורי הקיר שלו. הפיגומים של היום כמובן משוכללים הרבה יותר וכל התחום הזה צובר תאוצה בשנים האחרונות בזכות יתרונותיו הרבים ויעילותו המוכחת. סוגי הפיגומים הם רבים וחשובה ההתאמה המדויקת של הפיגום לסוג העבודה. פיגום נייד למשל, הוא מאוד פופולארי גם כן, יתרונותיו בעיקר באפשרות הנייוד שלו ובמהירות ההרכבה והפירוק. הוא קל לנשיאה ומאוד בטוח לשימוש.

סוגי פיגומים, ניידים או פיגומי זקיפים, רק מחברה אמינה

פיגומים זה ענין למקצוענים. מדובר במוצר המחויב לכללי בטיחות ולשמירה על חיי אדם. כאן אין מקום לרשלנות. חברתנו מציעה מקצוענות בלתי מתפ

שרת, יחס אדיב ושירות מעולה. בכניסה לכאן אפשר להשאיר את פרטיך ואנחנו ניצור אתך קשר בהקדם.

השכרת פיגומים

פיגומים הם מרכיב מפתח כמעט בכל פרויקט בנייה ויפיגום חשמלי ניידחד עם זאת, מרבית הקבלנים אינם רוכשים את הפיגומים כציוד קבע, אלא נוהגים להשתמש בשירותי השכרת פיגומים המסופקים על ידי חברות מתמחות. למודל זה ישנן כמה סיבות, שאחת מהן היא כמובן הסיבה הכלכלית, אך לא פחות מכך גם הסיבה המקצועית והבטיחותית. מאחר ושימוש בפיגומים כרוך בסיכון בטיחותי לא פשוט, חשוב מאוד שהפיגומים יהיו מתוחזקים היטב, ייבדקו היטב על ידי גורמים מוסמכים ויוקמו בצורה מקצועית ומוקפדת על ידי גורמים מקצועיים מורשים. את כל אלה מספקות חברות המציעות את השירות של השכרת פיגומים. יחד עם זאת, לפני שאתם פונים לביצוע הזמנה, כדאי וחשוב להכיר את סוגי הפיגומים השונים ולבחור את הסוג המתאים לכם ביותר. במדריך הבא נעסוק בכל האלמנטים שאמורים לעניין אתכם לפני שאתם שוכרים פיגום מכל סוג ולכל פרויקט בנייה.

למה לשכור פיגומים ולא לקנות?

לפני שנתחיל בפירוט סוגי הפיגומים והשימושים הייחודיים של כל אחד מהם כדאי להתעכב רגע על הסיבה שבגינה כדאי יותר לשכור פיגומים מאנשי מקצוע ולא להחזיק אותם בעצמם. להעדפת מודל זה ישנן מספר סיבות מרכזיות:

משימות שונות דורשות פיגומים שונים

לא כל משימות הבנייה דורשות את אותו סוג של פיגומים ובאותו היקף. בפרויקטים שונים אתם עשויים להזדקק לסוגים שונים של פיגומים כמו פיגום זקפים, פיגום חמור, פיגום תלוי וכן הלאה ועל כן לא סביר שתרכשו ותתחזקו אהתקנת פיגומיםת כל סוגי הפיגומים הללו. כמו כן, בכל פרויקט אתם צפויים להידרש לכמות שונה של פיגומים ולכן אין שום סיבה שתחזיקו בכמויות גדולות שלכאורה יספיקו לכם לכל פרויקט. באמצעות שירות השכרת פיגומים תוכלו בכל פרויקט להזמין בדיוק את סוג הפיגום הדרוש לכם ובכמות הדרושה לכם.

פיגומים דורשים תחזוקה רבה

פיגומים יכולים לעבור שחיקה מואצת מעצם גילם אך גם ובעיקר מהעומסים הכבדים שבהם הם נושאים. בהתאם לכך, פיגומים אלה דורשים תחזוקה שוטפת, החלפת חלקים ורכיבים, תיקון פיגומים וכן הלאה, מה שמוריד עוד מהכדאיות של החזקת פיגומים באופן עצמאי ונותן עדיפות מובהקת לאפשרות של השכרת פיגומים.

פיגומים דורשים התנהלות בטיחותית מוקפדת מאוד

כל הנושא של תחזוקת פיגומים, בדיקת פיגומים והתקנת פיגומים הוא נושא שדורש רישוי מיוחד. הפיגומים הם מתקנים מסוכנים למדי ולכן חשוב שבכל פעם שיעשו שימוש בפיגום כלשהו, הפיגום הזה יהיה בשיאו וייהנה מחותמת של בודק מוסמך. חברות המספקות שירותי השכרת פיגומים מחזיקים בודקים ואנשי מקצוע מורשים כחלק מצוות העובדים הקבועיםפיגום טיח למכירה שלהם ואין שום סיבה שכל קבלן יחזיק ויממן צוות כזה.

איזה פיגום אתם צריכים?

עכשיו, אחרי שהבנו מדוע נכון יותר לשכור פיגומים ולא לקנות אותם, הבה נבחן את הסוגים השונים של פיגומים בהם נעשה שימוש ונבחן מהו הפיגום הדרוש לכם בהתאם למאפייני העבודה שאתם רוצים לבצע באמצעותם.

ככלל, ישנם 7 סוגי פיגומים מרכזיים שיכולים לשרת כל מטרה בתהליכי בנייה, ואלו הם:

פיגום חמורי

פיגום חמורי הוא פיגום נמוך ומקומי מאוד שאפשר לדמות לשולחן שמטפסים עליו כדי להגיע יותר גבוה, רק שמדובר בפיגום תיקני ומאסיבי. פיגום חמורי מבוסס על שלושה מרכיבי יסוד הכוללים את משטח הדריכה/ עבודה, ושתי סמוכות חמורים. בכדי להשתמש בפיגום יש להציב את הסמוכות במרחק שלא עולה על זה המצוין בתקנות הרלוונטיות ועלי גביהן יש להניח את משטח הדריכה. כעת ניתן לעלות על הפיגום ולבצע את העבודה הנדרשת. פיגום חמורי הוא כאמור פיגום מאוד בסיסי אך גם מאוד שימושי. מאחר ומדובר בפיגום שבדרך כלל יש צורך לנייד אותו מנקודה לנקודה, ישנה חשיבות רבה להקפיד על כך שבכל פעם שמניידים את הפיגום ומציבים אותו במיקום הנדרש, מבצעים את כל החיזוקים הנדרשים ובודקים את יציבות הפיגום לפני שעולים עליו. השימוש בפיגום חמורי מותר אך ורק על גבי קרקע מיושרת, מהודקת ויציבה כשגובה העבודה המקסימלי שניתן להגיע אליו באמצעותו הוא 2 מטר לכל היותר.

פיגום עצמאי

פיגום עצמאי הוא למעשה פיגום שמבוסס על סט של צינורות מתכת או קורות עץ המחוברות זו לזו באופן שיוצר מעין מגדל, ולכן נהוג לקרוא לפיגום זה גם פיגום מגדל. הפיגום הוא עצמאי לחלוטין ואינו דורש מבנה לצורך עיגונו ומכאן גם שמו. יחד עם זאת, מאחר ומדובר בפיגום עצמאי, ישנה חשיבות רבה לבנייה נכונה של הפיגום בשטח, ליצירת בסיס רחב מספיק שיעניק לפיגום יציבות מרבית וכן לעיגונו של הפיגום לפני הקרקע באמצעות יתדות וכבלי עגינה. פיגום עצמאי מגיע בגרסה הניידת שלו כשהוא מתנייע למעשה על גבי סט של ארבעה גלגלים או בגרסה הקבועה כשהוא עומד על רגליו ומקובע אל הקרקע. פיגום זה מתאים למגוון רחב של עבודות בגובה וניתן להשתמש בו גם בשלבי הבנייה הראשוניים כאשר עדיין אין מבנה שאליו ניתן לקבע את הפיגום.

פיגום זיזי

פיגום זיזי הוא פיגום שמזכיר במובנים רבים מדף התלוי על קיר באמצעות זוויות חזקות התומכות בו מתחת. הפיגום הזיזי הוא למעשה פיגום קבוע הבנוי כולו ממשטח עבודה אופקי ומשטח אבטחה אנכי היוצר מעין מרחב עבודה בטוח שאותו מעגנים אל המבנה באמצעות סט של זיזים או זוויות מתחת למשטח הדריכה. התקנות הרלוונטיות מגדירות בדיוק מה אמור להיות עובי הזיזים, החומר ממנו הם אמורים להיות מיוצרים והמרחק המקסימלי בין זיז לזיז על מנת להבטיח את יציבותו של הפיגום. פיגום זה משמש בדרך כלל בפרויקטים של בנייה או שיפוץ יסודי כאשר העבודה במפלס הגובה הנתון היא לטווח ארוך באופן שהופך את הקמת הפיגום הקבוע לכדאית והגיונית, וכן באזורים בהם קיימת תנועה של בני אדם והולכי רגל, שכן הפיגום הזיזי מאפשר לבודד לחלוטין את משטח העבודה מכל מה שקורה מתחת, בין היתר על ידי מתיחת רשת בטיחות על גבי זרועות שמטפסות לגובה מקצה הזיזים.

פיגום ממוכן

פיגום ממוכן הוא פיגום הנסמך על הקרקע אך מופעל באמצעות אמצעי הרמה שונים ומגוונים באופן שמאפשר להגיע לגובה מסוים ולבצע את העבודה בצורה בטוחה ומסודרת. אלו הם למעשה פיגומים מוכנים לשימוש וקלים לתפעול, אך השימוש בהם הוא בדרך כלל יקר יותר ומתאים בעיקר לעבודות נקודתיות וזמניות ולא לעבודות על פני מעטפת של בניין שלם.

פיגומים בתקן ישראלי ובתקן אירופאי

פיגומים היו מאז ומעולם מקור ללא מעט תאונות עבודה בגובה ובשנים האחרונות חלה החמרה משמעותית במצב הבטיחות באתרי בנייה, החמרה שהובילה לפציעות קשות ולאובדן חיים. בהתאם לכך, החליטה ממשלת ישראל להחיל על תחום הפיגומים את התקן האירופאי שנחשב לתקן מחמיר מאוד ביחס לבטיחות השימוש בפיגומים. התקן האירופאי, תקן EN12810 הוא תקן שנקבע על ידי הרשויות הרלוונטיות במדינות האיחוד האירופי וייחודו נובע מכך שהוא מבוסס על מבחנים מעשיים שנערכים לכל פיגום. על פי תקן זה, לא די בהגדרת עובי הקורה, קוטר הצינור או חומר הגלם ממנו עשוי משטח או רכיב כלשהו, אלא שכל אחד מהם וכולם יחד חייבים לעמוד במבחני מציאות שנערכים להם על מנת לבחון את עמידותם, יציבותם, כושר עמידה בעומסים גדולים, יציבות המשתמשים בפיגום ועיגון הפיגום. אך ורק פיגומים שעמדו בכל המבחנים האלה מקבלים למעשה את התקן האירופאי.

כיום, מוחל התקן האירופאי על כל סוגי הפיגומים ולכן ניתן למצוא כל אחד מסוגי הפיגומים שפירטנו לעיל עם תקן אירופאי כנדרש. בדרך כלל יהיו אלה פיגומים חדשים שיכולים להיות עשויים מחומרים מתקדמים כדוגמת אלומיניום, בו לא נעשה שימוש בפיגומים המיושנים.

בדיקת פיגום ואחריות

כל פיגום בכל תקן, חייב לעבור בדיקת תקינות לפני התקנתו ובדיקה זו חייבת להיערך על ידי בודק מוסמך שקיבל את ההסמכה שלו מהמוסד לבטיחות וגהות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. בדיקות אלה כוללות את בדיקת המוטות, הצינורות, המשטחים, הרכיבים השונים, בדיקת שלמות מבנית, שלילת סדקים ודפורמציות שיכולים לפגוע בחוזק המבני של הפיגום, הימצאות של כל רכיבי החיזוק והעיגון הנדרשים וכן הלאה. על פי החוק, פיגום ניתן להתקנה אך ורק לאחר שעבר בדיקה מקדימה ואושר על ידי בודק מוסמך.

את הקמת הפיגום צריך לבצע באותה מידה, מתקין מקצועי ומורשה שהוסמך על ידי המוסד לבטיחות וגהות במשרד העבודה וקיבל לשם כך רישיון בונה פיגומים. הקמת הפיגום מבוצעת בליווי מהנדס כשלכל פיגום ישנן טכניקות הקמה שונות, מתודולוגיות שיש לבצע על מנת להקים את הפיגום וכן תקנים ותקנות שונים שיש לעמוד בהם על מנת שניתן יהיה לאשר את השימוש בפיגום לאחר הקמתו.

בדיקות פיגום צריכות להמשיך ולהתבצע תוך כדי הקמתו, לאחר הקמתו ולפני תחילת עבודה, וביתר שאת, לאורך כל תקופת השימוש בפיגום עד לפירוקו. בדיקות אלה מבוצעות על ידי מנהל העבודה במקום וכן על ידי גורם מורשה שהוסמך לכך וכל תוצאות הבדיקות ומהלכן מתועדים ביומן עבודה בצורה מסודרת, לרבות תאריך בדיקה, שעת בדיקה, מצב תקינות, ליקויים שנתקלו וכן הלאה. בכל מקרה שבו מתגלה ליקוי בטיחותי כלשהו בפיגום, יש להפסיק באופן מיידי את העבודה בפיגום עד לתיקון הליקוי וקבלת אישור של בודק מוסמך. בודק מוסמך צריך לבדוק את הפיגום גם לאחר הפסקת עבודה של שלושה ימים או יותר בפיגום.

כאשר אתם שוכרים פיגום, יספק לכם המשכיר את הפיגום עצמו ואת אישור הבדיקה המקדמית שביצעו הבודקים המוסמכים שלו. יחד עם זאת, משלב זה והלאה האחריות היא לחלוטין עליכם וזוהי האחריות שלכם לוודא שכל הבדיקות מבוצעות בצורה הנדרשת ועל ידי האנשים המוסמכים לכך על פי חוק.

בטיחות עבודה בפיגומים

אחד הנושאים החשובים ביותר בעבודה עם פיגומים הוא נושא הבטיחות. ברמה המקצועית הפיגום יספק את הערך המבוקש ממנו, אך על נושא הבטיחות זוהי האחריות שלכם ושל כל אחד מהעובדים שלכם להקפיד על התנהלות על פי כל כללי הבטיחות של עבודה בגובה. עליכם לספק לעובדים את כל ציוד הבטיחות הנדרש, לבצע בדיקות תדירות לפיגום ולהבטיח שבכל רגע נתון הפיגום מספק לעובדים עליו את המרחב הבטוח ביותר לביצוע עבודתם.

חברות שונות המציעות את השירות של השכרת פיגומים יכולות להציע לכם חבילת שירות מקיפה מקצה לקצה, הכוללת בכלל זה את כל אנשי המקצוע שתצטרכו לצידכם לצורך בדיקת הפיגום, הקמת הפיגום ואישור העבודה בו וכן אנשי בטיחות שיבצעו הדרכות עבודה בגובה לעובדים שלכם. אם השכרתם את הפיגום מחברה שלא מספקת את השירותים הללו, זוהי האחריות שלכם לדאוג לכל זה ולאור ההשלכות הקשות שיכולות להיות לאי עמידתכם במשימה זו, בהחלט רצוי לקחת את העניין ברצינות ולעשות את כל מה שצריך לעשות על מנת להבטיח שהפיגום שבחרתם יסייע לכם להשלים את משימת הבנייה שלכם ושהעובדים שישתמשו באותו פיגום גם יוכלו לחזור הביתה בשלום.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
073-3753249

אז מה היה לנו בכתבה:

Picture of רונן זקיף
רונן זקיף

מזה שנים רבות, משרתת חברת זקיף השכרת פיגומים את ענף הבנייה בישראל ומספקת מערכים שלמים של פיגומים לפרויקטים מגוונים של בנייה חדשה. לצד זאת, מספקת החברה פיגומים גם ללקוחות פרטיים, בנייה פרטית ופרויקטים של שיפוץ מעטפת חוץ ועיצוב פנים, בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח.

עוד פוסטים שיעניינו אותך

רישום קבלנים

קבלן רשום או קבלן ללא רישיון? ככה תזהו קבלנים בענף השיפוצים

להתחיל שיפוץ בבית זאת החלטה מרגשת שמביאה איתה התחדשות. אך בכל שיפוץ מושקעים כספים רבים וחשוב לבחור בבעל המקצוע הנכון ביותר לפרויקט. בכל שנה אלפי משפחות נופלות קורבן לקבלנים ללא רישיון שמבצעים את הפרויקטים ברשלנות. כתוצאה מכך נגרמים נזקים למבנה ששופץ וכך גם נזקים כלכליים ועוגמת נפש רבה. אז לפני שאתם מתחילים את השיפוץ – כך תזהו האם הקבלן שמולכם הוא ללא רישיון קבלן.

בניין

חיזוק אריחים ומבנים בגובה: איך עושים את זה בפיגומים?

כאשר מדובר בחיזוק אריחים ומבנים בגובה, שימוש בפיגומים חיוני להבטחת בטיחות העובדים ושלמות המבנה. פיגומים מספקים פלטפורמה יציבה לעובדים לגשת לאזורים שקשה להגיע אליהם ולבצע תיקונים או עבודות תחזוקה הכרחיות. במאמר זה נדון בחשיבותו של חיזוק בגובה וכיצד לפיגומים תפקיד מכריע בתהליך זה.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!