השכרת פיגומים ניידים

פיגום נייד הוא ביטוי שנהוג לייחס לסוגים שונים של פיגומים וכך למשל גם פיגום תלוי ממוכן שניתן להנמיך ולהגביה לאורך גובה המבנה נחשב לפיגום נייד. יחד עם זאת, פיגומים ניידים ככלל הם פיגומים עצמאיים, שניתן לנייד בקלות ממקום למקום בדרך כלל על גבי פלטפורמת גלגלים. מהם פיגומים ניידים, לאילו סוגים של עבודות הם מתאימים, על מה אתם רוצים להקפיד כאשר אתם בוחרים ספק השכרת פיגומים ניידים, מהו התקן האירופאי לפיגומים ניידים? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהו פיגום נייד?

פיגום נייד הוא מונח גג שכולל בתוכו מספר סוגי פיגומים שהמאפיין המשותף שלהם הוא שניתן לנייד אותם בקלות בשטח והם עומדים באופן עצמאי ואינם מקובעים או מעוגנים למבנה. במרבית המקרים, מדובר בפיגומים שיושבים על פלטפורמה של גלגלים באמצעותם ניתן לנייד אותם בקלות, אך גם פיגום חמורי למשל הוא פיגום נייד שניתן לנייד בקלות ממקום למקום, אם ללא גלגלים. בין הסוגים השכיחים בקטגוריית הפיגומים הניידים אפשר למצוא את הפיגום העצמאי, הפיגום הממוכן והפיגום החמורי.

השכרת פיגומים ניידים

פיגומים ניידים, ובמיוחד מסוג פיגום עצמאי, הם פיגומים מודולריים שניתן להרכיב ולפרק במהירות וכן ניתן להתאימם בקלות למפלס הגבוה הנדרש באמצעות הוספת מכלולים באורכים שונים לגובה הפיגום במהלך הקמתו. כושר ההעמסה של פיגום נייד משתנה בין הדגמים השונים אך לרוב מדובר בכושר העמסה של 200 ק"ג בגובה מקסימלי של 6 מטרים.

סוגים מרכזיים של פיגומים ניידים

פיגום נייד מתייחס כאמור בעיקר לסוג ספציפי של פיגום הנקרא פיגום עצמאי. המדובר בפיגום שעומד על בסיס גלגלים ומטפס מעלה באמצעות כלוב של מוטות מתכת אלכסוניים בדומה לעמודי חשמל גדולים. את הפיגום העצמאי ניתן לבנות לגבהים שונים ולכל היותר 6 מטרים. באמצעות מוטות פלדה מודולריים ניתן לקבוע את גובה הפיגום שבראשו לבסוף מונח משטח הדריכה עליו מבוצעת העבודה. משטח זה צריך להיות מוקף במעקה בטיחות למניעת נפילות ולמתן מסעד לעובדים בגובה. כמו כן, פיגום עצמאי חייב להיות מצויד בסולם מובנה המאפשר את הטיפוס על הפיגום מהרצפה אל משטח העבודה.

קבלנים מומלצים להשכרת פיגומים ועבודות כלליות בכל הארץ 

השכרת פיגום ממוכן נייד

פיגום נוסף שנחשב לפיגום נייד הוא הפיגום הממוכן. פיגום ממוכן דומה בפעולתו לבמת הרמה, מנוף אדם או אפילו מלגזה. הפיגום פועל על מנוע חשמלי או על מערכת הידראולית המאפשרים להרים ולהוריד את משטח העבודה בהתאם למפלס העבודה הנדרש. פיגום זה מגיע עם גלגלים מובנים והוא למעשה מוכן לפעולה בכל רגע נתון, רק צריך לעלות על המשטח ולהגיע אל גובה העבודה באמצעות מוט שליטה. בדגמים המתקדמים של הפיגום הממוכן ניתן להניע את משטח העבודה באמצעות אמצעי שליטה הנמצאים על משטח העבודה עצמו ובדגמים מיושנים יותר התפעול נעשה מן הקרקע ומחייב נוכחות של מפעיל נוסף.

השכרת פיגומים ניידים מחירים

פיגום נוסף שנחשב לפיגום נייד הוא הפיגום החמורי שהוא פיגום פשוט מאוד המורכב ממשטח דריכה אחד ושתי סמוכות חמור עליהן מניחים את המשטח. פיגום זה מתאים לעבודות בגובה נמוך יחסית וניתן להגביהו עד לגובה של 2 מטרים. פיגום זה אינו נע על גלגלים והזזתו כרוכה בפירוק הפיגום והרכבתו מחדש במיקום הנדרש. יחד עם זאת, מאחר ומדובר בפירוק והרכבה פשוטים מאוד שניתנים לביצוע גם על ידי אדם אחד בקלות ובמהירות, נהוג להתייחס לפיגום החמורי כאל פיגום נייד.

ישנו דגם נוסף של פיגום שנהוג לכנותו פיגום נייד הלוא הוא הפיגום התלוי הנייד. המדובר על מרפסת ממוכנת שאותה מעגנים אל ראש המבנה ובאמצעות מערכת כבלים מנמיכים אותה לצד מעטפת הבניין. באמצעות מוט שליטה ניתן להעלות ולהוריד את הפיגום לגובה הרצוי ולשנות את גובהו בצורה דינמית. פיגום זה הוא נייד על הציר האנכי, אך הזזתו על גבי הציר האופקי של המבנה דורשת פירוק והרכבה במיקום הנדרש. פיגום זה מתאים במיוחד במקרים בהם לא ניתן להניח פיגום על גבי הקרקע, בין בגלל שהקרקע אינה יציבה ובין בגלל שהקרקע הומה אדם ורכב והוא מתאים בעיקר למשימות דינמיות על כל שטח המעטפת של המבנה.

פיגומים ניידים בתקן אירופאי

בהשכרת פיגומים ניידים בהחלט מומלץ להתמקד בדגמים שעומדים בתקן האירופאי שהופך בעת האחרונה לתקן המחייב בכל הקשור לענף הפיגומים. תקן זה אומץ על ידי משרד העבודה לאור ריבוי תאונות העבודה כתוצאה מנפילה מגובה רב, בין היתר מפיגומים רעועים, פיגומים לא תקינים ופיגומים שלא הותקנו כנדרש. התקן האירופאי מגדיר שורה של מבחני עומס, העמסה, יציבות ועמידות שכל פיגום שעומד בהם זכאי לקבל את התקן האירופאי וגם זכאי להיחשב לפיגום בטוח מאוד. לרוב מדובר גם בדגמים חדשים של פגמים כך שתוכלו להיות רגועים גם מהבחינה של עייפות החומר ומצב רכיבי הפיגום.

השכרת פיגומים ניידים אירופאיים

מתי נכון להשתמש בפיגומים ניידים?

פיגומים ניידים מיועדים לביצוע מגוון עבודות שיפוץ ובנייה ובכלל זה עבודות תחזוקה, חיפוי חוץ, טפסנות, שיפוץ פנים, בנייה כללית, עבודות ניקיון, התקנת תשתיות בגובה (מערכות מיזוג למשל) וכן הלאה. הפיגומים הניידים מתאימים בדרך כלל למבנים בגובה מקסימלי של 6 מטר והם מורכבים ממכלולים באורך של 1-3 מטרים כל אחד. כאן נכון לסייג ולומר שהגדרה זו נכונה בעיקר לפיגומים ניידים מסוג פיגום עצמאי. פיגום חמורי או פיגום ממוכן יכולים להיות בנויים בצורה שונה לחלוטין ולהתאים לגבהים שונים. כך למשל, הפיגום החמורי ניתן להגבהה עד לגובה של 2 מטרים לכל היותר.

פיגומים ניידים הם פיגומים שמתאימים בדרך כלל לעבודות בשטח קטן ומצומצם ועבודות שדורשות תנועה על פני שטח הפנים של המבנה בצורה דינמית, כל פעם חלק אחר. בביצוע עבודות בנייה יסודיות המחייבות פעולות בנייה נרחבות על פני קומה שלמה ולאורך זמן, נכון יותר לעשות שימוש באחד מסוגי הפיגומים הקבועים. במשימות של חיפוי מעטפת, תחזוקת מעטפת, טפסנות, ניקיון מעטפת וכן הלאה, מתאימים יותר הפיגומים הניידים למשימה.

פיגומים ניידים מספקים פתרון מאוד אפקטיבי גם בעבודות בחללי פנים. ניתן בקלות להקים אותם ולהציב אותם בחללים פנימיים גבוהים ולבצע עבודות פנים כדוגמת טיח, צבע, עבודות תשתית ומשימות עיצוב שונות בגובה. הפיגומים הנייד במקרה זה מספק מענה יציב אך קומפקטי שמאפשר להתנייד ברחבי החלל הפנימי על פי הצורך ומבלי לגרום נזק לקירות המבנה.

מהם היתרונות של פיגומים ניידים?

תחילה חשוב לומר שהיתרונות של כל סוג פיגום הם אינם רלוונטיים אם אין זה הפיגום המתאים למשימה. לפיגומים ניידים ישנם מספר יתרונות שמייד נפרט, אבל לא לכל משימה הם מתאימים ולכן לא בכל משימה היתרונות האלה אכן מוסיפים ערך. את זה כדאי לזכור כאשר אתם שוקלים השכרת פיגומים ניידים או פיגומים קבועים.

היתרון המרכזי והמתבקש של פיגומים ניידים הוא הניידות שלהם, או במילים אחרות, הקלות בה ניתן להזיז אותם ממקום למקום. כאמור, ישנן עבודות שאותן אנו מבצעים באותו אזור באופן קבוע וישנן עבודות שדורשות מאיתנו תזוזה ותנועה דינמית. בעבודות דינמיות אלה, פיגומים ניידים מספקים את הערך הגבוה ביותר באופן טבעי. ניידות זו באה לידי ביטוי גם בקלות הפירוק וההרכבה של הפיגום על פי הצורך, גם ביכולת לשנות את גובה הפיגום בקלות וגם ביכולת להניע אותו על פני השטח בעודו מורכב בשלמותו. יחד עם זאת, בשימוש בפיגומים ניידים חשוב מאוד לאבטח את הגלגלים בכל פעם שהפיגום הגיע ליעדו ולפני שמתחילים להשתמש בו.

יתרון חשוב נוסף של פיגומים ניידים הוא היכולת להיעזר בהם בחללים קטנים או למשימות חוץ נקודתיות. ישנם מקרים רבים בהם אין שום היתכנות כלכלית או מקצועית לקיבוע של פיגום שלם למבנה, בטח לא כשמדובר בעבודות בחללי פנים וגם במשימות חוץ רבות. במקרים אלה, הפיגום הנייד שהוא גם פיגום עצמאי שעומד בפני עצמו, מספק את הפתרון הטוב והזמין ביותר.

יתרון נוסף בא לידי ביטוי בסוגים מסוימים של פיגומים ניידים כדוגמת פיגום חמורי או פיגום ממוכן. במקרים אלה אין צורך בבונה פיגומים מורשה בכל פעם שמזיזים את הפיגום. הפיגום הממוכן מגיע כשהוא מוכן להפעלה ומצויד בכל אבזור הבטיחות הנדרש באופן מובנה. אין צורך לבנות אותו אלא רק לתפעל אותו. הפיגום החמורי הוא פיגום פשוט מאוד שאמנם מחייב הקפדה על בטיחות בשימוש בו אך אינו דורש נוכחות של בונה פיגומים מורשה.

השכרת פיגומים ניידים – איפה שוכרים?

כאשר אתם ניגשים למשימה של השכרת פיגומים ניידים, אתם רוצים להבטיח שאתם עושים אותה אך ורק אצל גורם מקצועי ומוסמך והחוק בישראל מתייחס לעניין זה בצורה מאוד מדויקת. אדם המשכיר פיגומים חייב בתחזוקה שוטפת של הפיגומים ווידוא כי הם עומדים בכל הוראות התקן בכל עת. כמו כן, לפני אספקת הפיגום, על הגורם המשכיר לבצע בדיקה יסודית של הפיגום באמצעות בודק מוסמך על מנת לוודא שחלקי הפיגום עומדים בכל התקנים וההוראות הרלוונטיות. המשמעות של כל אלה היא שלפני השכרת פיגומים ניידים ולצורך העניין כל פיגום אחר, חשוב לבדוק את הסמכתו של הספק, את התקנים שבהם עומדים הפיגומים שלו ואת הפרוצדורות המיושמות על ידי במטרה לעמוד בהוראות החוק והתקנות כאמור.

בשום פנים ואופן אין לשכור פיגום מאדם פרטי שאינו מורשה לעסוק בתחום של השכרת פיגומים ניידים ומן הסתם גם אינו מבצע את הוראות החוק והתקנות בכל הקשור לתחזוקת ובדיקת הפיגומים שבידיו. על אף שהשכרת פיגומים הוא מהלך שעטוף כל כולו בשיקולים כלכליים, שיקולים אלה לא יכולים להתגבר על שיקולי בטיחות ושיקולים של הבטחת רמה מקצועית עליונה בכל הקשור לתחזוקת הפיגום, בדיקת הפיגום והתקנת הפיגום.

בדיקת הפיגום לאורך כל תקופת העבודה

אחרי שמצאתם גורם מקצועי המציע שירות השכרת פיגומים ניידים ואחרי שבחרתם את הפיגום המתאים לכם ואחרי שהרכבתם את הפיגום באמצעות בונה פיגומים מורשה, כעת עליכם לעמוד גם בהוראות החוק לגבי בדיקת הפיגום באופן שוטף. בדיקה זו צריכה להתבצע על ידי מנהל העבודה במקום ובמסגרתה יש לבדוק את חלקי הפיגום את החוזק המבני שלו, את עמידתו ולוודא שאין חלקים רופפים או לא יציבים. בודקים מורשים אוחזים ברשימה מלאה של כל הבדיקות שיש לבצע באופן שוטף ועל פי רשימה זו יש להתנהל. את כל הבדיקות יש לתעד ביומן העבודה לרבות תאריך ושעת ביצוע הבדיקה, הגורם הבודק וממצאי הבדיקה בצורה כמה שיותר מפורטת. אי עמידה בהוראות אלה היא עבירה על החוק וגם יכולה לשלול מכם זכאות לביטוח במקרה של אירוע ביטוחי.

לסיכום, השכרת פיגומים ניידים חייבת להתבצע גם מתוך נקודת מבט מקצועית ובטיחותית ולא רק מנקודת המבט של חיסכון בעלויות. זה כמובן לגיטימי לחלוטין לאתר את העסקה הטובה ביותר שתוכלו להשיג, אבל זאת מבלי לוותר כהוא זה על נושא הבטיחות ועל מקצועיותו של ספק הפיגומים.

More to explorer

עבודות גבס בסלון

  כמעט ולא תמצאו היום בית אחד בישראל שאין בו עבודות גבס, במיוחד עבודות גבס בסלון, שיפוצים באמצעות עבודות גבס הם פתרון

יתרונותיו של הדקטון לקהל הישראלי

מתלבטים לגבי בחירת השיש הביתי שלכם ושמעתם ביקורות נלהבות על שיש דקטון? זה לא במקרה. מדובר במשטח עבודה נקי ומוקפד למראה, שיתאים

בלוג
רונן זקיף

עבודות גבס בסלון

  כמעט ולא תמצאו היום בית אחד בישראל שאין בו עבודות גבס, במיוחד עבודות גבס בסלון, שיפוצים באמצעות עבודות גבס הם פתרון מושלם ואידאלי לאנשים

קרא עוד »

בודק פיגומים מוסמך

האם בדיקה של פיגום חייבת להתבצע על ידי בודק פיגומים מוסמך? איך ניתן לקבל הסמכה של בדוק פיגומים? היכן בחוק מופיעות ההוראות המתייחסות לבדיקת פיגומים

קרא עוד »

פיגום תורן

אחד הפרמטרים החשובים לבטיחות העובדים באתר בניה, ולא פחות מכך גם להצלחת הפרויקט ולביצוע עבודות הבניה בלוחות זמנים קצרים ובסטנדרטים גבוהים, הוא יכולת ההתאמה של

קרא עוד »

פיגום נייד

המונח פיגום נייד משמש להגדרה של מספר סוגי פיגומים שונים, ובכלל זה הפיגום התלוי הנייד, פיגום עצמאי ופיגום ממוכן. בשלושת המקרים הללו, מדובר בפיגום שקל

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
גלילה לראש העמוד