פיגום אלומיניום – מדריך מלא

אחד מסוגי הפיגומים השכיח והנפוץ ביותר לביצוע עבודות בגובה בינוני של עד 6 מטר הוא הפיגום העצמאי, שבגרסתו המודרנית נקרא גם פיגום אלומיניום. מהו פיגום אלומיניום? לאילו משימות גובה הוא מתאים? מהי החשיבות בכך שהוא עשוי מאלומיניום? היכן אפשר למצוא את הפיגום להשכרה? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהו פיגום אלומיניום?

לפני שנסביר על הפורמט הספציפי של פיגום עשוי אלומיניום, כדאי אולי להתחיל בהסבר על סוג הפיגום שנקרא פיגום עצמאי שאליו משתייך גם הדגם של פיגום האלומיניום. פיגום עצמאי הוא פיגום שעשוי מכלוב מתכת המורכב ממוטות מתכת אופקיים, אנכיים ואלכסוניים, הנמתחים לגובה לצורך יצירת הפיגום. בחלקו העליון של הפיגום מותקן משטח העבודה שעליו עומדים העובדים לצורך ביצוע עבודתם. פיגום עצמאי מגיע גם עם סט של 4 גלגלים חזקים, המאפשרים לנייד את הפיגום ממקום למקום בקלות ובמהירות. בזמן העבודה יש לנעול את הגלגלים או לפרוש את רגליות ההרמה, במידה ונכללות בדגם. בכל סולם עצמאי חייב להיות אמצעי טיפוס מובנה בצורת סולם, שבדרך כלל מהווה את אחת מהפאות הצרות של כלוב הפיגום ועליו יכולים העובדים לטפס במעלה הפיגום. בראש הפיגום, יותקן משטח העבודה מתחת לשיא הגובה של הפיגום, כך שחלקו העליון של הפיגום הופך למעשה לגדר בטיחות למניעת נפילה.

קבלן פיגום אלומיניום

ואחרי שהסברנו את זה, פיגום אלומיניום הוא למעשה פיגום עצמאי שמוטות המתכת שלו עשויים ממתכת אלומיניום. בעבר היו עשויים פיגומים עצמאיים מיוצרים ממוטות ברזל. מוטות אלה סבלו משחיקה מהירה בגין חלודה, דפורמציות וכיפופים שבסופו של דבר השפיעו ישירות על בטיחות הפיגום ובמקרים מסוימים גם הובילו לתאונות.

מהם היתרונות של פיגום אלומיניום על פני פיגום ברזל?

מתכת האלומיניום היא מתכת שהשימוש בה הלך והתרחב רק במהלך העשורים האחרונים ונכנס לתחומים שונים ומגוונים רק בעשור האחרון ממש. האלומיניום היא מתכת בעלת מספר מאפיינים שהופכים אותה לחומר הגלם הטוב ביותר לייצור מגוון מוצרים כמו חלונות, פרגולות ומכלולים המבוססים על קונסטרוקציות חזקות, ובכלל זה גם פיגומים שאפשר להסתכל עליו גם כקונסטרוקציה לכל דבר ועניין. בתחום הפיגומים, מציע האלומיניום מספר יתרונות חשובים ואלו הם:

עמידות בפגעי הזמן והסביבה

אחת הבעיות הגדולות של פיגומי ברזל היא הרגישות של הברזל ללחות ורטיבות לאורך זמן. מאחר ופיגומים מורכבים בדרך כלל במרחבים חיצוניים, הם חשופים כל העת ללחות גבוהה, גשמים, קרינת שמש ישירה וכדומה. כל אלה מותירים בסופו של דבר את סימנם על הברזל ויוצרים חלודה שמחלישה את הברזל ופוגעת בחוזקו המבני. האלומיניום לעומת זאת, היא מתכת עמידה מאוד בפני פגעי הזמן והסביבה ויכולה לשהות שנים ארוכות חשופה לפגעי הטבע מבלי שאלו ישפיעו על מרקמה או חוזקה המבני, מה שמבטיח את רמת הבטיחות של הפיגום גם אחרי שנים ארוכות של שימוש.

משקל קל

פיגום אלומיניום

מתכת האלומיניום היא מתכת קלה מאוד, לבטח ביחס לברזל. למאפיין זה ישנם מספר יתרונות ובכלל זה קלות הובלה והתקנה של פיגום, הימנעות ממצבים בהם "מעגלים פינות" במהלך התקנת הפיגום בגין קושי לשאת את מוטות הברזל הכבדים ואפילו אימפקט קטן יותר בזמן תאונה. בעוד שפיגום ברזל הוא פיגום כבד מאוד שנפילה שלו או של חלק ממנו על אדם יכולה לגרום למוות מיידי, משקלו של פיגום אלומיניום הוא נמוך לאין שיעור והסיכון לפגיעה חריפה מנפילת מוט אלומיניום הוא קטן הרבה יותר מנפילה של מוט ברזל.

תצורות מורכבות

אלומיניום היא מתכת שקל מאוד לעבד אותה. בהתאם לכך, מוטות החיזוק של פיגום אלומיניום נבנים עם מחברים חכמים יותר שאותם ניתן לשלב זה בזה בצורה חזקה יותר, מהודקת יותר ויציבה יותר, מה שמקל מאוד על תהליך הבנייה של הפיגום ומגביר מאוד את רמת הבטיחות שלו.

דפורמציות

נתחיל ונאמר שמתכת אלומיניום היא אינה חזקה יותר מברזל. יחד עם זאת, כאשר מוט אלומיניום מקבל דפורמציה, יתקשה המוט לבצע את תפקידו מה שמבטיח שמוט מעוות תמיד יוחלף במוט חדש ולא ייווצר סיכון של פיגום שבו חלק מהמוטות עם מעוותים באופן שמעלה את הסיכון הכולל בשימוש בפיגום.

מודולריות גבוהה

פיגום עצמאי הוא פיגום שיכול לספק פתרון עבודה בגובה לגבהים של עד 6 מטרים. בתוך אמירה זו גלומה ההבנה כי פיגום כזה יכול לשמש גם לעבודות בגובה 3 או 4 מטרים למשל ועל כן ישנה חשיבות רבה למידת המודולריות של הפיגום והיכולת להתאים אותו בדיוק לגובה הנדרש. כמו כן, פיגום אלומיניום יכול להימתח למידות רוחב שונות וגם בהיבט זה חשובה הגמישות ביכולת לקבוע את רוחב הפיגום בהתאם לצרכי העבודה ובכפוף למגבלות הפיגום. פיגום אלומיניום הוא פיגום שקל מאוד כאמור, לבנות אותו ולשנות את המבנה שלו, בעיקר לאור המשקל הקל של המוטות ולאור החיבורים החכמים בין המוטות. בתנאים אלה קל יותר לקבוע את גובהו ורוחבו של הפיגום ולדייק אותם כמה שיותר לצרכי העבודה באתר.

סך היתרונות שפירטנו לעיל מספקות לפיגום האלומיניום יתרון אחד נוסף וחשוב והוא עמידה בתקן האירופאי לפיגומים. תקן זה מבוסס על ביצוע מבחנים מעשיים לכל סוג פיגום על מנת לבחון את עמידתו בתנאי קיצון. פיגומי אלומיניום נבנים כיום על פי תקנים מודרניים ועל כן מבטיחים את עמידת הפיגום בתקנים המחמירים ביותר. אין בכך כדי לומר שכל פיגום אלומיניום עומד בתקן האירופאי, אך נקודת הפתיחה של פיגום עשוי אלומיניום היא טובה לאין שיעור מאשר פיגום ברזל לעניין זה ואכן, מרבית פיגומי האלומיניום עומדים גם בתקן האירופאי ולא רק בזה הישראלי.

לאילו משימות מתאים פיגום אלומיניום?

פיגום אלומיניום הוא פיגום שמתאים לכל עבודה בגובה של עד 6 מטרים לכל היותר. יחד עם זאת, שימוש בפיגום זה הוא מיטבי בתנאים הבאים:

קרקע יציבה ומיושרת

פיגום אלומיניום הוא פיגום שעומד באופן עצמאי ואינו מעוגן לקיר או מבנה. בהתאם לכך, חשוב מאוד שהפיגום יוצב על קרקע יצבה, מהודקת ומיושרת ברמת פלס. למעשה, בהקמת הפיגום יש לפלס את המשטח על גביו הוא עומד על מנת להבטיח שאין הטיה שיכולה להוביל לנפילה של הפיגום הצידה. במידה והקרקע אינה יציבה או שמדובר בקרקע משופעת, אין להשתמש בפיגום מסוג זה.

ניידות גבוהה

פיגום אלומיניום מתאים במיוחד למשימות הדורשות ניידות גבוהה ותנועה דינמית על פני השטח. חיפוי חוץ, ניקוי חלונות, עבודות של עיצוב פנים וכדומה, הן דוגמאות נהדרות לעבודות שניתן לבצע באמצעות פיגום עצמאי עשוי אלומיניום, שמגיע מלכתחילה עם סט גלגלים המאפשרים הנעה של הפיגום על פני השטח בקלות ובמהירות.

עבודה במקטעים

כאשר מדובר בעבודות המבוצעות על פני שטח נרחב ולאורך זמן ייתכן שכדאי לשקול שימוש בפיגום קבוע המעוגן אל קיר המבנה ונותר כך לאורך זמן. את הפיגום הקבוע ניתן לפרוש על פני כל היקף מעטפת המבנה ואפילו על פני כמה מפלסי גובה במקביל מה שמאפשר עבודה רציפה לאורך זמן על שטח גדול. פיגום אלומיניום הוא פיגום מוגבל בגודלו ולכן מתאים לביצוע משימות המבוססות על עבודה במקטעים או עבודות נקודתיות. בהיבט זה ראוי לציין שפיגום זה מתאים הן לעבודות חוץ על מעטפת המבנה והן לעבודות פנים בגובה (כמו למשל עבודות תקרה, עבודות בגובה בתוך מבנים גבוהים וכן הלאה).

היכן ניתן לשכור פיגום אלומיניום?

ככלל, פיגום הוא רכיב שמרבית הקבלנים אינם מחזיקים בעצמם אלא שוכרים על פי הצורך. בפרויקט מסוים הקבלן עשוי להזדקק לפיגום עצמאי, באחר לפיגום זקפים, באחר לפיגום תלוי וכן הלאה. מודל ההשכרה מאפשר לקבלן להתאים את הפיגום הטוב ביותר לכל פרויקט מבלי להתפשר או לעגל פינות. זאת ועוד, אחזקת פיגומים הוא נושא שנכלל בכל תקן העוסק בתחום ובהיבט זה ישנה חשיבות רבה מאוד לתחזוקה נאותה של הפיגום, בדיקה של הפיגום על ידי בודק מורשה ומוסמך לפני כל שימוש בו וכדומה. כל אלה מבוצעים על ידי גורמים מקצועיים המציעים שירותי השכרת פיגומים, כך שהקבלן יכול ליהנות מסטנדרטים גבוהים במסגרת מודל ההשכרה.

בכדי לשכור פיגום אלומיניום עליכם לפנות לחברות המציעות שירותי השכרת פיגומים ולברר את סוגי הפיגומים המוצעים על ידן. לא כל החברות מציעות את פיגום האלומיניום להשכרה ולא כל חברה עומדת בסטנדרטים הנדרשים על מנת להבטיח את רמת הבטיחות הגבוהה ביותר של העובדים והפיגום. על כן, לפני שאתם מבצעים הזמנה, כדאי לבדוק מול מי אתם עומדים, מה המוניטין והרקורד שלו בתחום הפיגומים ובטיחות הפיגומים וכמובן מהו טווח המחירים שהוא מציע. השוואת מחירים ובחינת הצעות שונות הוא בהחלט מהלך לגיטימי, אך לחלוטין לא מומלץ לשכור אצל הגורם הזול ביותר, רק מכיוון שהוא הזול ביותר. בטיחות הפיגום, רמת התחזוקה שלו וזמינות הדגם המדויק הנדרש הם פרמטרים חשובים הרבה יותר, שרק לאחריהם נכנס שיקול המחיר.

מה לבדוק בפיגום אלומיניום ?

קבלת תו התקן בו עומד הפיגום

אל תסמכו על אמירות כלליות של נציגי המכירות במקום ותמיד בדקו את התעודות הרשמיות של הפיגום על מנת לבחון את תו התקן שהוענק לפיגום. כאמור, מומלץ תמיד לבחור בפיגום שזוכה לתו תקן אירופאי.

קבלת אישור על תחזוקה נאותה

מקום המשכיר פיגומים חייב להתנהל על פי פרוצדורות המוגברות בחוק ובתקן ועל כך מקבל העסק אישור מהרשויות הרלוונטיות ובראשן המוסד לבטיחות וגבהות במשרד העבודה והרווחה. אישור זה מעיד על כך שהפיגומים בבית העסק מתוחזקים בצורה ראויה שעולה בקנה אחד עם הוראות החוק והתקן.

חבילת שירות

בדקו האם המקום מציע לכם חבילת שירות הכוללת למשל בודק מוסמך ומורשה ובונה פיגומים מורשה שיכולים לסייע לכם להקים את הפיגום על פי הוראות החוק, הכל תחת קורת גג אחת.

אישור בדיקה לפני הקמה

על פי החוק, כל פיגום חייב לעבור בדיקה על ידי בודק מוסמך ומורשה לפני שמקימים אותו ולפני שמכניסים אותו לשימוש. במקום שתצטרכו למצוא בודק מוסמך כזה ולשלם לו תמורת בדיקת הפיגום טרם ההקמה, ישנה אפשרות שהמקום המשכיר הוא שמבצע את הבדיקה הנדרשת באמצעות בודק מורשה וכחלק מהשירות שהוא מעניק ללקוחותיו. לא מדובר בתנאי הכרחי, שכן תמיד תוכלו לבצע בדיקה משלכם, אבל שירות כזה יכול להעיד בכלל על רמת המקצועיות והרצינות של המשכיר.

פיגום אלומיניום הוא פיגום בטוח, שימושי וקל מאוד לבנייה ותפעול וכל עוד אתם מקפידים על בדיקת עמידתו בכל הוראות החוק והתקן, אתם יכולים להיות בטוחים למדי שהפיגום יספק לכם את הערך שהוא נדרש לספק לכם ושהוא יעשה את זה בצורה הבטוחה ביותר האפשרית בתחום הפיגומים.

More to explorer

השכרת פיגומים בדרום

במידה ועיקר העבודה שלכם הינה עבודה בבניין, וכן יש לכם צורך לבצע עבודת בניין באתר הנמצא בדרום בגובה, פיגומים יכול להיות פיתרון

פיגומים ניידים

פיגומים ניידים יכולים להיות מכמה סוגים שונים של פיגומים, אך הינם קלים והיכולת עבודה איתם יכולה להיות פתרון מעולה עבור העבודות שהפיגומים

פיגום למכירה

במידה ועבודות הבניין הם חלק בלתי נפרד מכם, וכי כל שגרת העבודה שלכם מתנהלת על עבודות בניין, רצוי לרכוש פיגום על מנת

בלוג
רונן זקיף

השכרת פיגומים בדרום

במידה ועיקר העבודה שלכם הינה עבודה בבניין, וכן יש לכם צורך לבצע עבודת בניין באתר הנמצא בדרום בגובה, פיגומים יכול להיות פיתרון מעולה עבורכם. למה

קרא עוד »
בלוג
רונן זקיף

פיגומים ניידים

פיגומים ניידים יכולים להיות מכמה סוגים שונים של פיגומים, אך הינם קלים והיכולת עבודה איתם יכולה להיות פתרון מעולה עבור העבודות שהפיגומים הניידים יכולים להתאים

קרא עוד »
בלוג
רונן זקיף

פיגום למכירה

במידה ועבודות הבניין הם חלק בלתי נפרד מכם, וכי כל שגרת העבודה שלכם מתנהלת על עבודות בניין, רצוי לרכוש פיגום על מנת שלא תיאלצו לחפש

קרא עוד »

במת הרמה ניידת

במת הרמה ניידת יכולה להוות עבורכם פתרון מעולה על מנת שתוכלו לחסוך בהמון זמן, וכן לעלות דרכה את חומרי הגלם אשר נדרשים לאותה עבודה. מה

קרא עוד »

פיגום נייד להשכרה

במידה ואתם צריכים לבצע עבודת יפוץ מסוימת, עליכם להשכיר פיגום נייד על מנת שיוכל לתת לכם את הפתרון לצורת עבודה מושלמת. מהו פיגום נייד? פיגום

קרא עוד »
פיגום נייד
בלוג
רונן זקיף

במת הרמה קטנה

במת הרמה יכולה להוות עבורכם פיתרון מעולה ביותר על מנת שתוכלו להרים את כל חומרי הגלם של הבנייה, במות הרמה יכולות להיות שימושיות מאוד, על

קרא עוד »
התקשרו עכשיו
גלילה לראש העמוד